Рецепт на Гордон Ремзи: Направете тирамису за само 2 минути (ВИДЕО)

 

Ви се јаде нешто благо и брзо? Нема да најдете ништо побрзо од овој рецепт кој ви го претставува познатиот кувар Гордон Ремзи.

Состојки:

120 г шеќер во прав

300 г слатка павлака

екстракт од ванила

250 г маскарпоне 

пишкоти

чашка црно кафе

Подготовка:

Во сад ставете го шеќерот во прав, додајте ја слатката павлака и измешајте. Во друг сад ставете го маскарпонето и екстрактот од ванила и добро измешајте. Мешавината на маскарпоне и ванила додајте ја во шлагот и сето заедно убаво изматете го со миксер. Пишкотите скршете ги на половина, натопете ги во кафето и ставете ги во чаша.

Ставете од смесата во чаши и изрендајте темно чоколадо

 

 
 
17.10.2016 - 11:14

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа