Рецепт кој може да ги ублажи болките од изгореници од сонце и да ја разлади кожата

Веројатно не постои човек кој барем еднаш не заспал на сонце и добил изгоренци од сонцето.

Секому може да му се случи вакво нешто, но последиците се обично болни.

Ако ви се случи да изгорите потои рецепт кој може да ги ублажи болките и да ја разлади кожата.

Состојки:

- една шоња млеко

- коцки мраз

-чиста памучна крпа

-сад

Во сад ставете го млекото и ледот, па натопете ја крпата во смесата, исцедете и нанесете на зафатените места.

Ставајте облог додека не почуствувате олеснивање, а потоа намачкајте ја кожата со лосион или хидратантно млеко.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

13.06.2019 - 15:41

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега