Разорен земјотрес од 5,6 степени во Перу: Едно лице загина, две се ранети

 

Едно лице загина, а две се ранети во лизгање на земјиште, предизвикано од земјотресот со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала во јужното крајбрежје на Перу, изјави гуврнерката на провинцијата Арекила, Јамила Осорио. 

Властите работат на расчистување на патиштата, затрупани од урнатите карпи, додаде таа. 

Според податоците на Геофизичкиот институт на САД епицентарот на земјотресот бил во Тихиот Океан, на 90 километри западно од градот Камана, во јужниот дел на земјата и на длабочина од 41 километар. 

 

 

 

12.08.2017 - 10:11

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа