Рауфи: Кумановската група не е терористичка, ги штитеа цивилите

Адвокатот Насер Рауфи, одбрана на некои од членовите на Кумановската група, изрази разочарување од одлуката на јавниот обвинител да не се измени обвинителниот акт во врска со настаните во Диво Насеље, пренесе Лајм.мк.

Рауфи е категоричен дека членовите на кумановската група не извршиле терористички акт.

– Тероризам е кога се напаѓаат и кога цивилите се изложени на ризик. Нема ниту еден доказ дека тие ги нападнале цивилите, туку, туку напротив, во неколку случаи ги заштитија. Полицијата ги загрозила цивилите за време на акцијата”, вели Рауфи.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

16.05.2019 - 14:15

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега