Расте бројот за загинати во падот на украинскиот авион – прогласен Ден на жалост (ВИДЕО)

 

Бројот на загинати во падот на украинскиот воен авион во северноистрочната Харковската област порасна на 25, велат од Канцеларијата на украинскиот генерален обвинител.

„Според прелиминарните информации, 25 лица загинале, додека две се пренесени во болница во сериозна состојба“, наведува канцеларијата.

Според информациите на украинските служби за вонредни состојби, 27 лица се наоѓале во авионот, а не 28, како што порано се објави, пренесува Тас с.

Од канцеларијата информираа дека е покрената кривична постапка поради обвиненијата за кршење на правилата за безбедност на летот и припреми, кои довеле до катастрофа и други сериозни последици.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

26.09.2020 - 11:10

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега