Расте бројот на жртви во ураганот Дориан: Се е поплавено, се трага по преживеани

Најмалку 20 лица загинаа во ураганот Дориан на Бахамите, соопшти денеска министерот за здравство на островот, Дуане Сандс.

Потрагата по преживеани во поплавените домови штотуку започна и тој стравува дека бројот на загинатите ќе биде поголем.

Карипскиот архипелаг од 700 острови беше погоден од екстремно силни ветрови и бранови повисоки од куќите.

Дориан стигна до југоисточниот брег на САД и се наоѓа на 170 километри јужно од Чарлстон, Јужна Каролина.

Американските метеоролози соопштија дека ураганот е од категорија три на скала од пет, со налети од ветер од 185 километри на час.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

05.09.2019 - 09:59

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега