Рано утринава два силни земјотреси во Албанија

Два силни земјотреси ја погодија Грција во раните утрински часови.

Првиот земјотрес со магнитуда од 4.9 степени според Рихетеровата скала е регистриран во 05:05 часот на островот Крит, поточно во зоната Агиос Николаос, што предизивика паника кај граѓаните.

Според податоците земјотресот бил во длабочина од 11 километри, додека бил почувствуван и во островите Какос и Карпатос. Неколку минути подоцна, поточно во 05.25 бил регистриран уште еден земјотрес во островт Крит од 4.3 степени според Рихтеровата скала.

Засега нема информации за жртви или загинати лица.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

12.12.2019 - 08:50

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега