Рама: Не сонувам за обедунување на Албанците во “Голема Албанија” туку во ЕУ

Премиерот на Албанија, Еди Рама, изјави дека сонува за обединување на сите Албанци, но не во “голема Албанија”, туку во Европската унија. Тој за Euronews вели дека треба да преземе стратешка одговорност за Западен Балкан.

На Косово имаат своја држава. Во Македонија се дел од вистинска револуција во смисла на променување на пристапот кон албанскиот јазик и албанскиот народ. На југот од Србија се надевам дека ќе се потребат нивните услови, со оглед на фактот дека Србите на Косово се третирани многу добро”, изјави Рама за Euronews.

 

 

 

16.05.2018 - 21:10

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега