Радев: Не сакаме со бугарско оружје да се убиваат луѓе

Бугарскиот претседател Румен Радев кажа дека неговата држава нема да испрати оружје во Украина затоа што не сака да се убиваат луѓе со бугарско оружје.

Радев кажа дека секој ден од оваа војна е загуба за цела Европа, а неговата држава иако е дел од НАТО и нивните одлуки, сепак не сака да обезбеди оружје.

„Не сакам да се убиваат луѓе со бугарско оружје, тоа е недозволиво“, кажа Радев.

17.05.2022 - 14:20

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега