Работи кои никогаш не треба да се забрануваат на дете- го успорува нивниот развој

Психолозите сметаат дека ограничувањето на децата во некои работи, може да ги направи несигурни го успорува развојот, па затоа овие неколку работи никогаш не треба да им ги браните на децата. Еве кои се тие работо:

- не ги спречувајте да поставиваат милион прашања

- не им бранете да плачат 

- не им бранете да бидат себични кога се во прашање нивни играчки

- нека биде слободно и тоа на вас да ви каже НЕ

- немојте да им браните да бидат бучни кога сте излезени, тоа се само деца, не заборавајте

- немојте да им забранивате да немаат страв, а посебно не  ги срамете поради нивните стравови

- дозволете им да имаат тајни

- не им забранувајте да бидат нервозни и лути, и тоа се чувства кои морааат да ги спознаат

- дозволете им да згреша, и не ги посрамотувајте или нарекувајте смотани поради тоа

Сите овие работи се добри за развојот на детето, па затоа издишете пред да направите нешто или му забраните нешто на своето дете.

 

 

 

 

14.02.2018 - 13:55

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа