Раб: Подгответе се за продолжување на изолацијата

Британската влада предупреди дека граѓаните треба да се подготват за продолжување на изолацијата поради влошување на пандемијата во Велика Британија, чиј премиер Борис Џонсон останува во болница, но е преместен од одделението за интензивна нега.

Доминик Раб, кој привремено ја води Владата,  уште еднаш ги повика Британците да ги почитуваат мерките за изолација кои би требало да се продолжат за три недели во однос на првобитниот пла, што е во сила до понеделник следната недела.

По владината кризна седница за британска стратегија Раб истакна дека официјална одлука ќе биде донесена кон крајот на неделата.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

09.04.2020 - 21:50

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега