Путин: Ширењето на НАТО кон Украина ја преминува црвената линија

Рускиот претседател Владимир Путин му рече на својот белоруски колега Александар Лукашенко дека проширувањето на инфраструктурата на НАТО во Украина за Москва ќе значи дека е помината црвената линија, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Претседателот Путин и претходно велеше дека тоа е крајно црвена линија“, порача Песков, а пренесува ТАСС.

Лукашенко претходно во текот на денот посочи дека цел корпус странски војници се распоредени во Полска на границата со Белорусија.

„Јасно е дека каде и да распоредите војници во Полска, тие нема да бидат насочени против Германија. Тоа се странски војници, пред сè, американски“, изјавил белорускиот претседател, а пренесува белоруската новинска агенција „Белта“.

Макфакс

27.09.2021 - 14:51

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега