Путин немилосреден и во време на коронавирус: Го отпушти заменикот на министерот за внатрешни работи

Рускиот претседател Владимир Путин го разреши заменик- министерот за внатрешни работи Александр Романов, кој истовремено е и раководител на одделот за истраги.

Путин го потпиша указот за разрешување непосредно откако вработени во тоа Министерство беа уапсени за корупција.

Случајот против неговите двајца заменици е покренат во врска со информациите добиени од Истражната единица на Министерството за внатрешни работи на 1 април.

Замениците Александар Краковки и Александар Бирјуков беа уапсени на 3 април.

Според истражителите, тие го довеле во заблуда Романов и помогнале да се ослободи бизнисменот Алберт Кудојан, кој е под истрага за измама од 10 милиони долари.

Кудојан е во домашен притвор.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

10.04.2020 - 11:51

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега