Путин: Ќе го браниме суверенитет на самопрогласената Луганска народна република

Рускиот претседател Владимир Путин кажа дека ќе го брани територијалниот интегритет и суверенитет на самопрогласената Луганска народна република.

„Граѓаните на Народна Република Луганск го слават националниот празник под сложени околности – бранејќи ја својата татковина и држат оружје. Убеден сум дека заедничките напори ќе ги заштитат независноста, суверенитетот и територијалниот интегритет на Републиката, додека Договорот за пријателство, соработка и Взаемната помош потпишана на 21 февруари ќе послужи како добра основа за зајакнување на врските меѓу нашите земји“, изјави Путин, пренесува ТАС С.

Народната Република Луганс прогласи независност на 12 мај 2014 година, додека Русија го призна нејзиниот суверенитет на 21 февруари.

12.05.2022 - 10:48

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега