Путин испраќа летачки ѕверови во Сирија: Овие авиони предизвикуваат „страв во коски“ (видео)

 
 
Рускиот претседател Владимир Путин нареди да се испратат две авиони од петтата генерација во Сирија, "Су 57".
 
Се тврди дека во руската воена база Хмедим, која се наоѓаат југоисточно од Латакија, биле забележани два авиони со "коскено летање". Исто така, се истакнува дека овие боребени  авиони од најновата генерација неодамна се официјално тестирани. Се верува дека авионите ќе одат во Гута, предградие на Дамаск, каде што за три дена трае борбите на сириските проруски сили, поддржани од Русија и бунтовниците.
 
Поради ситуацијата во Гута, генералниот секретар на ОН изјави дека ова место сега е "пекол на земјата". Додека Генералниот секретар на Обединетите нации и Меѓународниот комитет на Црвениот крст повикуваат на прекин на огнот, Кремљ известува дека оние кои ги поддржуваат терористите во сириската источна област Гута се одговорни за ситуацијата
 
Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, одговори на наводите на Вашингтон дека целите биле насочени кон цивили, но по нападот се јавија  Дамаск и Москва: "Русија, ниту Сирија ниту Иран не се меѓу тие земји, туку оние кои решително се борат со терористите во Сирија.
 
За потсетување, Русија во средата предложи  Советот за безбедност на Обединетите нации да одржи итен состанок за влошување на хуманитарната ситуација во источната Гута, каде што сите членови на Советот за безбедност ќе можат да ги презентираат своите ставови за ситуацијата и начините за надминување на проблемот.
 

 

 

22.02.2018 - 21:13

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа