Путин: Финска ќе направи голема грешка ако се откаже од неутралноста

Рускиот претседател Владимир Путин му кажал на неговиот колега од Финска, Саули Ниниште дека ќе направат грешка ако се откажат од неутралниот статус.

Путин кажа дека Финска не се соочува со безбедносни закани и можна промена во нејзината надворешна политика најверојатно ќе влјае негативно на билатералните односи меѓу земјите.

Двајцата претседатели телефонски разговарале на иницијатива на претседателот на Финска, кој го информирал Путин за намерата на Финска да влезе во НАТО.

 
14.05.2022 - 15:04

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега