Пукотници во Вашингтон во близина на Белата куќа- има жртви

Едно лице е убиено , а петмина се повредени на улица во центарот на Вашингтон во близина на Белата куќа.

Засега е нејасно дали осомничениот е приведен во , но полициски извор за Ројтерс изјави дека се смета дека веќе нема „активен вооружен напаѓач“.

 

Изворот рече дека повредените не биле во животна опасност.Пукањето се случило на околу три милји од Белата куќа во четвртокот вечерта по ликално време. 

Локалната телевизија WJLA, објави фотографии на Твитер амбулантни возила кои превезуваат жртви од местото на злосторството.

Во телевизискиот извештај се вели дека полициската реакција на нападот била „обемна“ на крстосницата на Четиринаесеттата  авенија и улицата Колумбија.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

20.09.2019 - 09:19

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега