Први снимки од слетувањето на Марс: НАСА објави што забележа микрофонот на роверот при спуштање до Црвената планета (ВИДЕО)

Американската вселенска агенција (НАСА) покажа снимка од роверот , кој влезе во атмосферата на Марс, слета и слета на црвената планета на 18 февруари, а микрофонот ја емитуваше и првата аудио-снимка на звуци од оваа планета,соопшти синоќа НАСА.

Од моментот на активирање на падобранот, системот за камери го покажа целиот процес на спуштање, покажувајќи го динамичното возење на роверот до кратерот Езеро.

Снимката започнува на 11 километри над површината и покажува отворање на најголемиот падобран некогаш испратен од Земјата, а видеото завршува со допир на роверот и кратер.

„За оние кои се прашуваат како е да се слета на Марс, зошто е толку тешко или колку е кул да се направи тоа, треба да погледнете малку подалеку.„ Prezervans “само се загрева и веќе ни испрати неколку историски снимки во истражувањето на универзумот.

Го потврди извонредното ниво на кое е изградено и прецизноста што е неопходна за да се направи вселенско летало и да се спушти на Марс “, рече вршителот на должноста претседател на НАСА, Стив Јуржак.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

23.02.2021 - 08:53

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега