Прва изјава на Радован Караџиќ по објавување на доживотната казна затвор

Горан Петронијевиќ, адвокат на Радован Карџиќ, ги пренел за РТРС првите зборови на поранешниот претседател на РС после изрекување на пресудата, со која е осуден на доживотна казна затвор.

Ова нема врска со правото, ова е нивна правда – рекол Караџиќ, според зборовите на Петронијевиќ.

Жалбениот совет во Хаг денска го осуди на доживотен затвор првиот претседател на Република Срапска, Радован Караџиќ за геноцид во Сребреница и злосторство против човештвото, кршење на законите и обичаите на војување.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

20.03.2019 - 18:09

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега