Прст пред око не се гледа - магла на неколку патни правци во Македонија

 Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по влажни коловози. Поради појава на магла видливоста е намалена од 20 до 30 метри на планинските превои Стража, од 50 до 60 метри на Ѓавато и до 100 метри на Плетвар,  како и до 50 метри во Крушево.

Од ЈП „Македонија пат“ потсетуваат дека е можна појава на поситни одрони на одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци и апелираат за внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

12.01.2021 - 12:29

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега