Пронајдено мртво исчезнатото дете по судирот на чамец со мигранти и брод на грчката крајбрежна служба

Спасувачката акција продолжува за пронаоѓање на уште едно исчезнато лице, маж од Сирија.

Во чамецот што од турското крајбрежје се упатил кон Грција, имало 34 лица, а од грчката крајбрежна служба соопштуваат дека од спасените, седум, меѓу кои и бремена жена, биле пренесени во болницата на Кос. Од седуммината, двајца се повредени, а останатите петмина превентивно биле префрлени во болница.

Според првичните информации од грчката крајбрежна служба, инцидентот се случил во целосна темнина, чамецот со бегалци и мигранти немал никаква сигнализација, а никое од лицата што се превезувале не носло елек за спасување. За време на судирот, бродот на крајбрежната служба бил на редовна патрола во морскиот дел.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

23.10.2019 - 12:36

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега