Промоција на филм на Милчо Манчевски во Венеција

Македонскиот режисер Милчо Манчевски деновиве во Њујорк заврши со снимањето на краткиот филм „Четврток“.  Филмот се работи по специјална покана на Венецијанскиот филмски фестивал и ќе биде премиерно прикажан на овогодишното, јубилејно издание на Фестивалот.

Во чест на овогодишниот јубилеј, 70-тото издание на Венецијанскиот филмски фестивал, директорот на фестивалот Алберто Барбера упати ексклузивна покана до режисерите кои влегле во историјата на фестивалот во Венеција, вклучувајќи го и Манчевски, да изработат кратки филмови на тема „Иднината на кинематографијата“. 

 

 

Сценариото на краткометражниот филм „Четврток“ е на Манчевски, продуцент е Арон Левин, а во главната улога настапува младата глумица Лора Ласи.  Директор на фотографијата е Уна Ли, монтажер Питер Мостерт, а композитор на музиката е Игор Василев Новоградска.

 

Минатиот месец на Манчевски му беше доделено посебно признание од најстарата и најголема филмска школа на светот, филмскиот универзитет ВГИК во Москва. Манчевски беше прогласен за Почесен доктор на науки во филмската област.

 

Следниот месец, Манчевски учествува на конференцијата „Градење социјална кохезија низ култура во конфликтни и пост-конфликтни контексти“ во Амстердам. Во склоп на конференцијата ќе биде прикажан и неговиот најнов филм „Мајки“.

 

 

ФОТО: Утрински

најчитано сега