Продале сè што имаат за да тргнат на пат, по два дена едвај ги спасиле и останаа без ништо

На новинарите им раскажале дека двајцата биле уморни од работата и дека две години ја планирале оваа авантура. Во меѓувреме Танер возел за Убер за дополнително да заработи. Во април лани продале се и купиле бродче кое го нарекле Lagniappe, но дури оваа година се одлучиле да тргнат на пат во нова животна авантура.

Танер Бродвел и Ники Волш дале отказ и продале се што имале за да купат брод и да тргнат на пат околу светот. Меѓутоа, нивната авантура завршила по само два дена.

Двојката од Колорадо за бродот издвоиле 5.000 долари и уште толку дале за негово опремување. По два дена пловидба, удриле во непознат објект во близина на брегот во Флорида. Водата почнала да навлегува во бродот, а по 20 минути потонал. Танер и Ники успеале да повикаат помош, а го спасиле и двегодишното куче Реми и малку облека.

-Продадов се за да го направам ова, а се изгубивме за 20 минути, вели Тарнет за Tampa Bay Times.

Танер е роден во Флорида каде работел како маркетинг агент, а Ники ја запознал во Филаделфија. На новинарите им раскажале дека двајцата биле уморни од работата и дека две години ја планирале оваа авантура. Во меѓувреме Танер возел за Убер за дополнително да заработи. Во април лани продале се и купиле бродче кое го нарекле Lagniappe, но дури оваа година се одлучиле да тргнат на пат во нова животна авантура.

Два дена подоцна бродот со кој пловеле потонал, а крајбрежната стража им рекла дека ќе им требаат 10.000 долари за да го извадат бродот и да го сместат некаде. Танер и Ники во моментот имаат само 90 долари и им преостанува да се всеалт кај мајката на Танер и да побараат работа. Без оглед на се, не се откажуваат од соништата.

-Не можеме туку така да се откажеме од нашите сништа, вели Ники.

 

 

 

 

13.02.2018 - 18:29

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа