Природен лек за штитната жлезда: Ќе посакате да го споделите со сите

 

Тироидната жлезда е ендокрина жлезда, која користи јод за производтво на хормони и го регулира метаболизмот.

Таа влијае на други важни функции во организмот. Меѓутоа, на работата на штитината жлезда можат да влијаат бројни фактори, кои можат да предизвикаат различни здравствени проблеми.

Ви претставуваме рецепт на природна база кој ја подобрува работата на тироидната жлезда и го подобрува целокупното здравје.

Состојки: ¼ лажица мелен ѓумбир, половина лажица мелен цимет, ¾ чаша свежо исцеден сок од портокал (околу 3, 4 портокали), ¼ чаша свежо исцеден лимонов сок (околу 1-2 лимони), 1 чаша сок од брусници (незасладен), ¼ лажица мелено мускатно оревче, 7 чаши вода.

Подготовка: Зовријте ја водата, намалете ја температурата и додадете го сокот од брусница, ѓумбирот, циметот и мускатното оревче и мешајте. Добро измешајте и варете ја мешавината на тивок оган 20 минути. Оставете ја смесата да се олади на собна температура. Кога ќе се олади, додадете го сокот од портокали, сокот од лимон и неколку коцки мраз.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

21.11.2019 - 10:28

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега