Прилепчани избришаа од таблата дека Александар е дел од „хеленската историја“

Само што беше поставена таблата  на споменикот на Александар во Прилеп, од нејзе е избришан зборот „хеленската“.

Ова следува откако и претходно без уништени и тргнати дел од натписите на спомениците, согласно Договорот од Преспа.

За потсетување, новата ознака што беше поставена на споменикот на Филип Втори на скопскиот плоштад „Карпошово востание“ е извадена и украдена, а на споменикот на Олимпија е оштетена, додека оштетена е, но и натаму стои залепена, ознаката на споменикот на Александар Македонски на централниот плоштад во Скопје.

ФОТО. Курир

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

20.08.2019 - 15:22

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега