Претседателот Пендаровски го прими Стефан Дион, специјален пратеник на Канада за ЕУ и Европа

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Стефан Дион, специјалниот пратеник на Канада за Европската Унија и Европа.

На средбата беа потврдени пријателството и добрите билатерални врски меѓу Северна Македонија и Канада.

Соговорниците разменија мислења и информации за безбедносната состојба во регионот и во Европа, при што претседателот Пендаровски го запозна соговорникот со текот на македонските евроинтеграции.

На средбата беа истакнати силните мултилатерални партнерства меѓу Северна Македонија и Канада, особено во рамките на НАТО и беше посочен интерес за проширување на соработка во областите од заемен интерес.

07.02.2023 - 12:08

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега