Претседателот на турскиот Парламент: Изјавата на Макрон е чиста исламофобија

Претседателот на турскиот Парламент ја нарече „чиста исламофобија“ најавата на францускиот претседател дека во Франција нема да дозволи „исламистички сепаратизам“.

-Коментарот на Макрон за борба против исламскиот сепаратизам е пример за чиста исламофобија. Франција прво би требала да се спротивстави на сопствениот расизам и своето минато полно со масакри, вели претседателот на турскиот Парламент Мустафа Шентоп.

Макрон вчера изјави дека ќе ја запре праксата на другите земји да ги праѓаат имамите и учителите во Франција, за да се запре „сепаратизмот“.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

19.02.2020 - 23:41

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега