Претседателот на Боливија приземјен поради сомнеж дека Сноуден е во авионот

Боливискиот министер за надворешни работи, Давид Чокуехуанка изјави дека авионот со кој боливискиот претседател Ево Моралес се враќал во Боливија од Москва бил принудно слетан за да се види дали внатре е Сноуден.

Чокуехуанка изјави дека Сноуден не бил во авионот и изрази зачуденост од неправедното однесување кон боливискиот претседател.

Инаку, вчера Сноуден конечно прозборе преку писмо, изјавувајќи дека е неправедно прогонуван и дека може уште многу да се каже.

најчитано сега