Прав посилен од сода бикарбона: Ги убива сите болки за 2 минути, може да го излекува целото тело

Наскоро ни доаѓа убаво време - време кога повеќе време ќе поминуваме на сонце, а тогаш треба да внимавате на три најважни работи - хидратаија на телотот, заштита од сонцето и одмор, за телото да може да се залечи и да го одржува здраво. 

Најчест проблем на почетокот од летото се болките во мускулите и зглобовите, кои настанале од зголемување на активностите како и сувата кожа, поради влијанието на УВ зраците. 

Ние предложуваме да испорбате едно од најдобрите решенија - домашен магнезиумов лосион, односно масло од магнезиум, кое може да ги реши сите тие проблеми со еден потег. 

Како што може веќе знаете, магнезиумот е клучен минерал во човечкото тело кое е неопходно на сите ќелии во телото за да функционира, пишува HealthyDefiniton. Дури и 300 хемикалиски процеси во телото барат присуство на магнезиум, што значи мораме да го внесеме во доволни количини секој ден. 

Ова се некои од функциите на магнезиумот во телото: 

- Го подобрува здравјето на коските 

- го регулира нивото на енергија 

- го апсорбира витаминот Д од сонцето. 

- го забрзува лекувањето на раната 

- ја стимулира циркулацијата 

- го намалува ризикот од дијабетис

Сепак, иако е многу важен, поради неправилната исхрана многумина не внесуваат доволно магнезиум. Вие поченете што побрзо, бидјеќи неговиот недостаток има сериозни последици. 

Освен исхраната, псотои уште еден начин да внесете магнезиум во телото - низ кожа. Оваа метода сигурно ќе го задоволите препорачениот дневен внес ( за жени 280 -30 mg), а за мажи (270-400mg), а за тоа ви е потребна врела вода и магнезиум хлорид. 

 

 

 

 

 

 

21.04.2017 - 12:30

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа