Познат психијатар тврди: Изговарање на оваа реченица три пати во денот прави чуда

Познат психијатар Емилие работел во една болница во Париз, па спревел еден експеримент на своите пациенти.

Тој трипати на ден ги терал да изговорат една реченица која гласела вака:

„Секој ден се чувствувам се подобро и подобро“ 

Реченицата не треба да се изговара механички, туку најпозтивно што може, а за месец дена неговите пациенти станале главна тема во болницата.

Тешко болните почнале да се опоравуваат, а на некои од нив не им била веќе потребна ни хирушка интервенција.

Имено со ова е потврдена тезата која вели дека вербата навистина прави чуда.

Нашето здравје е продукт на нашите мислии неизбежно е да постои директна врска помеѓу менталнотпо и физичкото здравје.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

16.04.2019 - 11:00

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега