Пожарот во Нотр Дам поврзан со нападот на 11 септември: Јутјуб по грешка ги поврза двете вести (ВИДЕО)

Услугата на Јутјуб дизајнирана за борба против дезинформации, го направи баш тоа- во јавноста претстави дезинформација.

Имено вчерашниот пожар во Нотр Дам е поврзан со терорстичкиот напад на 11 септември, јавува СНН.

Копманијата за грешки брзо ги откри и избриша сите линкови на објавите и вестите за пожарот во катедралата.

Параграф од британски енциклопедија каде опишува настани на 11 септември се појави под различни извештаи во кои се прикажуваа снимки од пожарот вклучувајќи ги и оние објавени од страна на NBC вести, CBS News и Frans 24.

Функцијата за верификација на Jutjuba беше воведена во 2018 година откако популарната онлајн сервис за видео споделување погрешно им препорача на корисниците да гледаат големи престрелки во Лас Вегас.

 Главната цел на оваа функција е да ги претстави докажаните факти со значајни вести.

Пожарот во катедралата Нотр Дам избувна во Париз во понеделникот вечерта. Причината за пожарот е непозната сега.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

16.04.2019 - 09:10

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега