Пожар во велешко- спречено проширување кон црквата „Св. Пантелејмон“

Пожарникари од Територијалната противпожарна единица Велес вчера два часа се бореле со огнот во боровата шума над соборната црква „Св.Пантелејмон“ каде се наоѓаат и градските гробишта и со брза и навремена интервенција спречиле поголема штета.

Како што изјавија изутринава за МИА од ТППЕ Велес, огнот во боровата шума во непосредна близина над црквата „Св Пантелејмон“ бил пријавен во 13:25 часот, а бил изгаснат во 15:35 часот.

Пожарникарите за интервенција  на пожарот излегле со две пожарникарски возила со вода и шест пожарникари. Во пожарот биле изгорени дваесетина борчиња над црквата  и три-четири декари сува трева.

-Со брза и навремена интервенција на ТППЕ Велес сепак огнот е изгаснат и спречена е поголема трагедија, информираат од  ТППЕ Велес.

26.07.2021 - 08:35

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега