Пожар во атарот на скопско Зелениково

Попладнево избувна голем пожар во Општина Зелениково помеѓу селата Вражани и Моране. Гори висока сува трева, нискостеблесто деградирано, смрека и млада дабова и габерова шума, информираат од ЦУК.

Екипи на Бригадата за противпожарна заштита Скопје со возила се на терен, но еден крак од пожарот е веќе пројден на висок и непристапен терен. Поради теренската проценка која укажува дека е неопходна воздушна подршка, испратен е еден хеликоптер на МВР да помогне во гаснењето на пожарот, информира директорот на ЦУК Стојанче Ангелов.

03.10.2023 - 15:45

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега