Повторно се зголемува количеството јаглероден диоксид што се испушта во атмосферата

 

Британско истражување покажа дека количеството јаглероден диоксид што се испушта во атмосферата се зголемило за два процента во 2017 година, достигнувајќи околу 41 милијарда тони.

Зголеменето испуштање на гасот доаѓа по три години, во кои не беше забележан раст во испуштање на СО2, гасот за кој научниците предупреуваат дека предизвикува ефект на стаклена градина и ја загрева планетата, јави новинската агенција ДПА.

Научници од британскиот Универзитет на источна Англија го мереле испуштањето на јаглероден диоксид од страна на индустриските капацитети и сите други извори на СО2 за кои е одговорен човекот. Тие го објавија своето истражување во повеќе научни списанија, а во пресрет на климатската конференција која се одржува во Бон, Германија.

Истражувањето покажало дека САД и Европската Унија го намалиле количеството испуштен јаглероден диоксид за 0,4 односно 0,2 проценти, но се проценува дека зголеменото горење на јаглен во Кина и во САД ќе го анулира напредокот постигнат во изминатите четири години

 

 

 

13.11.2017 - 12:35

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа