Повкусно од ајвар: Цепкани пиперки во тегла, царица на зимниците

Направете вкусни цепкани пиперки во тегла за зимата.

Ви требаат 5 килограми пиперки, 5 лажици оцет, 1 лажица морска сол, 1 главица кромид, 100 милилитри масло.

Пиперките се печат на плотна, се лупат и чистат, се цепкаат и се ставаат да се цедат на решетка околу час.

Се става масло во шерпа, па кога ќе се загрее пиперките со сол. Се пржат околу еден час, па се додава оцет, ситно сечен кромид, па се става се во тегли и се затвараат.

Се оставаат 90 минути на 90 степени во рерна.

 

 

 

 

18.09.2018 - 20:46

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега