Потресни сведочења на очевидците на масакрот во Крим: „Децата паѓаа, а прозорите пукаа“

Очевидци на нападот кој се случи во Политехничкото училипште на Крим велат дека експлозијата која се случи на првиот спрат од училиштетот била толку силна така што прозорите пукале и на вториот спрат. 

„Не видов луѓе, но велат дека маж влегол и го убил портирот, а потоа дошло до експлозија. И повторно пукање. Децата трчале, а кога се свртеле виделе дека другите деца паѓаат“, раскажал очевидец за РТ.

Дру очевидец вели дека експлозијата се случила додека минувал покрај техничкото училиште и дека се било разрушено.

„Запрев и видов дека група луѓе се собира кај техничкото училипште. Пријдов да видам што се слулчува. Таму веќе имаше возила на Итна помош, државна сообраќајна инспекција, војска, полиција,пожарникари. Ги изнесуваа жртвите.Главниот влез беше разушен. На приземјето немаше прозори“, навел очевидецот.

Заменик градоначланикот изјавил дека убидот е во тек и дека после тоа ќе може да се каже што се случило.

 

 

 

17.10.2018 - 19:50

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега