Потпретседателот на Косово: Нема договор со Србија без признавање

Потпретседателот на косовската влада Бесник Бисљими поднесе извештај за минатонеделните состаноци во Брисел до парламентарната Комисија за надворешни работи.

Тој најави дека дијалогот со Белград ќе продолжи во втората половина на јуни.

„ Немаше разговори, Лајчак нè информираше за досегашниот напредок. Нема да има состаноци и разговори пред втората половина на јуни. Не се создава ново ниво на влада; суверенитетот не се допира, нема договор со Србија без признавање“, рече Бисљими.

Тој додаде дека принципите на владата за дијалог со Србија се јасни. Известувајќи пред собраниската Комисија за надворешни работи, Бисљими рече дека тие имаат пет принципи. Првиот е дека нема преговори за постигнатите договори.

Бисљими посочи дека, како вицепремиер за дијалог, подготвил извештај за средбите во Брисел и го испратил до премиерот, претседателот, Министерството за надворешни работи, претседателот на Комитетот за надворешни работи и лидерите на политичките забави. Тој за време на дискусијата изјави дека тоа е негова работа кому ќе му го испрати тој извештај.

Макфакс

 

 

 

Добивајте вести на Viber

05.05.2021 - 12:28

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега