Потенцијалниот лек за коронавирус влегува во трета фаза – ќе се тестира врз луѓе

Експертите почнуваат со третата фаза од клиничките испитувања ( тестирање врз луѓе) на коктел од антитела за да утврдат дали тој може да лекува или да ја спречи заразата од коронавирус.

Биотехнолошката компанија Регенерон најави денеска дека почнува со клинички испитување од трета фаза на РЕГН-КОВ-2, коктел со двоен сет на антитела.

Компанијата објасни дека во трета фаза од тестирањето треба да се види дали може овој лек да го спречи развојот на инфекции кај здрави луѓе кои биле во близок контакт со заразено лице. Во оваа фаза, РЕГН-КОВ-2 ќе се тестира на 2.000 пациенти ширум САД, соопшти Си Ен Ен.

Преминувањето во трета фаза од клиничките испитувања значи дека овој лек има позитивни резултати во раните фази, кои ја проценуваат безбедноста на самиот коктел, а со кои се почна во јуни.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

06.07.2020 - 22:50

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега