Последна информација од Русија: Декодирана црната кутија, откриена причината за падот на авионот

Меѓународниот воздухопловен комитет на Русија соопшти дека е завршено декодирањето на црната кутија од авионот Ан-148.

Леталото од авио-компанијата „Сатаров еирлајнс“ леталот од Москва кон Орска, каде се срушило само неколку минути по одлетувањето.

Според инормациите на руските медиуми, неисправните податоци за брзината на летот во комбинација со мраз, се можни причини за падот на авионот.

Комсијата рекла дека има посебна ситуација со авионот Ан-148 некои 2 минути и 30 секунди по полетувањето на надморска височина од околу 1.300 метри и брзина од 465-470 километри на час, додавајќи дека има погрешни податоци за брзината на летот, очигледно поради ладното време, што може да доведе до пад.

Патничкиот авион со 65 патници и 6 членови на екипажот се сруши во неделата. Деловите од леталото беа пронајдени во селото Степановскоје, во регионот на Москва.

 

 

 

14.02.2018 - 20:48

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа