После жештините во Австрија стигна и невреме: Силни дождови и ветрови предизвикаа хаос (ВИДЕО)

После подолг период на голема жештина во Австрија, вчера вечер ја зафати невреме кое предизвика поплави и одрони.

Во некои места дождови предизвикале и излевање на реките, поради што се поплавени дворови и подруми на неколку куќи.

Одрон предизвика голема штета, а привремено предизвика и затварање на железничкиот сообраќај.

Силниот ветер пак корнел и дрва , па во Салцбург е прекината и електрична енергија, па стотина домаќинства останале без струја.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

02.07.2019 - 11:27

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега