После масакрот во Нов Зеланд се воведува драстична промена - ова ќе биде забрането

Претседателката на Владата на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн изјавила дека оваа земја ќе забрани употреба на полуавтоматско оружје како одговор на двојниот терористички напад во замиите во Крајстчерч.

Ардерн изјавила дека очекува дека новиот закон за забрана на ова оружје ќе стапи на сила на 11. април.

-Историјата засекогаш ни се промени. Сега ќе се променат и законите - рекла премиерката, говорејќи за терористичкиот напад во кој во петокот Брентон Тарант уби 50 лица.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

21.03.2019 - 17:15

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега