После денешниот, утре празнуваме уште еден голем празник

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) утре е 30 јуни.

Утре е Собор на 12-те апостоли или Павловден.

Вториот ден од завршувањето на постот е празник на сите 12 Апостоли. Така и се вика празникот: Собор на 12 Апостоли, и тоа е нивен главен заеднички празник, слично како што има соборни денови и за свети Јован Крстител, за архангел Михаил итн.

Апостолите се слават како темели на црквата, што навистина се, со оглед на тоа што тие се првите луѓе кои во потполност ја примија благата вест за единствениот можен Спасител на луѓето и на светот.

Уште повеќе затоа што истата вест ја проширија по сите краишта на вселената.

Во некои места на овој ден не се работи поради пајаци, за да не каснат некого при полските работи, жетва, врзување снопови, и сл. Се верува дека човек каснат од пајак на овој ден тешко ќе оздрави.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

12.07.2019 - 20:30

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега