Поради сиромаштија живее во дупка

Една жена во Пекинг последните 20 години живее во дупка, бидејќи е толку сиромашна што не можела да си дозволи да се врати во својот роден град.

Оваа 66- годишна жена, која собира празни шишиња за да преживее вели би сакала да го обнови својот дом, но нема пари.

Сиромаштијата и бездомништвото се голем проблем за работниците кои доаѓаат од внатрешноста и за постарите генерации во Кина.

За постарите лица е многу тешко да добијат социјална помош, бидејќи по Уставот за нив треба да се грижат членовите на семејството кои се должни да ги издржуваат.

 

10.12.2013 - 09:47

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега