Поплавите во Индија однесоа 120 човечки животи

Најмалку 120 луѓе загинале во поплави и лизгање на земјиштето, кои по монсунските дождови ги погодија северните делови на Индија.

Од поплавите уништени се илјадници куќи, а спасувачките екипи се обидуваат со хеликоптери да го евакуираат населението и да го снабдат со храна.

Еден храм е целосно уништен и околу 10.000 туристи се отсечени од светот.

 

најчитано сега