Поплави во Хрватска – се излејаа реки, островите отсечени

Во Хрватска поплави.

По крајбрежјето има големи проблеми поради обилните врнежи од дожд и ураганските ветрови.

Црвеното предупредување на Метеоаларм важи за денеска, а бројни предупредувања се во сила и за утре.

ДИРЕКЦИЈАТА ЗА ЦИВИЛНА ЗАШТИТА извести за последиците од невремето за кое денеска беа потребни интервенции за гаснење на пожарите во крајбрежните области поради одрони и поплави, а поради бурниот ветер затворени се бројни патишта низ државата, а во прекин се и дел од траектните линии.

Жупанискиот центар за цивилна заштита на Шибеничко-книнската жупанија доби неколку пријави поврзани со неповолни временски услови во текот на денот. Станува збор за паѓање дрвја на коловозот, поплавени коловози, блокирани одводни шахти, помали паѓања на карпи на патишта и едно јавување поврзано со испумпување на објектот. Извештаите се однесуваат и на покачувањето на нивото на морето во шибенички Долац, што засега предизвика поплавување на патот без загрозување на зградите.

Кај Задар откорнат чамец, во Истра паднале дрвја

Во Задарската жупанија поради плима поголем чамец е откорнат од пристаништето, а за ова е известена Капетанијата на пристаништата во Задар. Бродот е доставен до пристаништето и нема штета.

ŽC 112 Дубровник, исто така, добил неколку повици поврзани со камења и гранки на патишта и за упад од нивото на морето во приземјето на две куќи. Беа побарани вреќи со песок од пожарникарите на ДВД Стон за да се спречи понатамошно навлегување на морска вода.

Во округот Истра пристигнаа неколку пријави за паѓање дрвја на коловозот и паѓање на карпи. Две пријави се однесуваат на големо количество вода на патните правци Пула и Водњан. Без напојување со електрична енергија имаше места во општина Грачишќе.

Во Омиш, Цетина се прелила на дел од градот

Бурниот југ што дуваше во областа на Сплит-Далматинската жупанија предизвика паѓање на дрвја на DC8 и локалните патишта, додека неколку гранки од дрвја паднаа врз возила и во областа на градот Сплит. Од 13 часот вода и море почнаа да навлегуваат во подрумите на куќите и деловните простории во месноста Омиш, Шегет и Каштел Суќурац. Во Омиш реката Цетина се излеа над дел од градот – Пунта, Смоквица, дел од Прико. Патниот правец LC6166 Омиш-Кучиќе од 14:45 часот е затворен.

Слично беше и во приморско-горската жупанија, каде во текот на денот во областа Риека и неговата околина поради бурните ветрови, ŽC 112 Rijeka доби неколку пријави за паднати дрвја. Пожарникарите од ЈВП Риека се на терен, нема повредени. ДВД Раб имаше две интервенции во средата наутро: испумпување на морето во центарот на Раб (Стари град и Трг) и закотвување на брод во Палита.

Поради невремето во прекин се траектните линии Стиница – Мишњак, Брестова – Порозина и Лопар – Валбиска, катамаранските линии Мали Лошињ – Цреш – Риека и Новаља – Раб – Риека и бродската линија Мали Лошињ – Уније – Сусак.

А6 помеѓу клучките Делница и Киковица е отворен само за патнички возила

Поради невреме, А6 Риека-Загреб меѓу клучките Делница и Киковица е отворен само за патнички возила; на автопатот А7 меѓу клучките Драга и Шмрик е забрането за возила од прва група, а на Јадранската магистрала (DC8) помеѓу Бакр и Сењ, Крчко мост, како и на делницата од патната клучка Крижишче- (А7)-Крижишќе (DC501), локален пат Краљевица (DC8)-крстница Крижишќе (A7) и дополнително за II. група возила.

Зимски услови се прогласени на сите патни правци во Делница и Чабра, како и на А6 меѓу Босиљево II. – Киковице и ДЦ3 меѓу Врбовски и Киковице.

 

Сите служби за итни случаи, локални комунални претпријатија и патни служби се испратени на терен и работат на санирање на штетите. Вработените во Дирекцијата за цивилна заштита во соработка со раководните лица на единиците на локалната самоуправа континуирано ја следат состојбата и доколку има потреба ќе преземаат дополнителни мерки.

22.11.2022 - 18:53

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега