Попладне најавено невреме: Силен ветер, дожд и грмежи, а од утре нова промена

Денеска времето ќе биде променливо облачно со повремен локален дожд и појава на грмежи, особено во претпладневните часови и околу пладне. Ќе дува умерен, на повеќе места засилен ветер од северен правец, соопштува метеорологот Славчо Попоски.

Максималните дневни температури ќе бидат пониски, особено на север и ќе се искачувааат во интервалот од 23 до 31 степен. Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со услови за повремен локален дожд и грмежи. Ќе дува засилен ветер од северен правец. Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 27 степени.

Потоа од утре следува период на стабилно, суво и сончево време со мала локална облачност. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот претежно од 25 до 34 степени.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

07.07.2020 - 10:50

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега