Полицијата ја потврди автентичноста на снимките: Две воспитувачки малтертирале деца во градинка во Белград (ВИДЕО)

Второто основно јавно обвинителство во Белград покрена истрага против две вработени во градинката во Вождовац за злоупотреба и тортура врз деца.

Покрената е истрага против В.С за кривично дело злоупотреба и тортура и против Т.Ј за кривично дело занемарување и злоупотреба на малолетничка, прецизираше портпаролот на обвинителството, Милица jубичиќ.

Истрагата беше покрената откако беа собрани докази во соработка со полицијата и беше утврдена фактичката состојба во врска со постапките на вработените во градинката „Замак“, изјави jубичиќ и посочи дека доказните дејствија ќе бидат иницирани со итна постапка.

Медиумите објавија дека минатата недела на социјалните мрежи се појави видео од градинката „Замак“, кое нејасно покажува како воспитувачката се однесува грубо кон група деца, „ги вади од плакарите и во одреден момент на земја, држи дете од ногата “.

Увидот е итно испратен во оваа градинка, каде е утврдено дека снимката е автентична, па реагираа надлежните органи за кривично гонење.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

27.01.2021 - 18:06

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега