Подигањето на остатоците од авионот со кој леташе Сала ќе се изврши во наредните два дена

Британското биро за истраги во воздухопловството (AAIB) објави дека операцијата за подигнување на остатоците од авионот со кој леташе аргентинскиот фудбалер Емилијано Сала, ќе почне во рок од два дена.

За потсетување, приватниот авион кој исчезна од радарските екрани вечерта на 21 јануари беше пронајден за време на приватна операција за пребарување на дното на англискиот канал, а пребарувачите пронајдоа едно тело кое треба да се идентификува откако ќе се извади од водата.

Во моментов, во тек се подготовки за операцијата која ќе се изврши во наредните два дена, соопшти портпарол на AFIB.

Сала направи трансфер во Кардиф од Нант на 19 јануари, но не успеа да одигра ниту еден натпревар за велшкиот клуб. Кон главниот град на Велс, тој полета со 59-годишниот пилот Дејв Иботсон.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

05.02.2019 - 18:01

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега