Подгответе се за промена на времето - нови најави за викендов

Затоплувањето кое беше најавено, но и јужното струење на висина веќе се чувствуваат, а температурите започнаа да растат. Во текот на следните денови поради ваквото струење од Сахара кон нашата држава ќе се изврши транспорт на прашина и на песок, па така и времето повремено ќе биде помачно за метеопатите, информира метеорологот Славчо Попоски.

Во следните часови локално ќе има преодно зголемување на облачноста, а особено навечер и во текот на ноќта кон утрешниот ден ќе има услови за локален дожд од послаб интензитет и услови за ретки грмежи и тоа особено на запад и на север а ќе дува и ветер претежно од западен правец кој на запад и во Пелагонија ќе засилува на интензитет и истиот утре ќе го промени правецот во северен и ќе биде повеќе застапен на север и долж Повардарието.

Максималните дневни температури ќе бележат тенденција на значително покачување и истите ќе се искачуваат во интервалот од 19 до 25 степени. Понатамошен пораст на истите ќе има следните денови кога во централните и во југоисточните предели се очекува да достигнад до околу 27 степени.

Во утринските часови по котлините и по речните долини ќе се создаваат услови за појава на магла и на ниска облачност.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

10.10.2019 - 16:45

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега