Почнува кампањата за локалните избори: ВМРО-ДПМНЕ митинзите ги почнува од Охрид, СДСМ од Битола

 

Партиите, коалициите и независните кандидати кои ќе учествуваат на локалните избори што треба да се одржат на 15 октомври годинава, од денеска ја почнуваат 20-дневната изборна кампања. Кампањата за првиот изборен круг завршува на 13 октомври во 24 часот. 

Листи со кандидати за градоначалници и за советници имаат поднесено 19 партии и коалиции, а 64 се од групи избирачи. Прва на гласачкото ливче ќе биде СДПМ, втора Коалицијата Алијанса на Албанците и НДП, трета ДУИ, четрврта Коалицијата за Битола - ДУИ, БЕСА и Алијанса на Албанците, петта Коалиција Заедно за Гази Баба предводена од БЕСА, шеста НДМ, седма ВМРО-ДПМНЕ, осма Народно движење на Турците, деветта Алијанса на Албанците, 10-та е ТМРО, 11-та е Демократската парттија на Турците, ГРОМ е 12-ти, Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ е 13-та, БЕСА е 14-та, ДПА е 15, Левица е 16, ПДП е 17, Сојуз на Роми е 18, а СДСМ е 19-та. Листите на кандидати за членови на совет и листите на кандидати за градоначалник, кои се поднесени од ист подносител ќе имаат ист реден број во сите општини.

СДСМ, првиот митинг денеска во 18 часот ќе го одржи во Новаци. По ова, партијата ќе ги претстави кандидатите за Могила, Демир Хисар, Ресен, а централниот митинг на кој партијата ги претстави сите кандидати ќе се одржи во Битола, каде ќе се обрати Зоран Заев, додека ВМРО-ДПМНЕ, со митинзите традиционално ќе започне од Охрид. Денешниот митинг на ВМРО-ДПМНЕ ќе започне во 19 часот, а пред симпатизерите ќе зборува и претседателот на партијата Никола Груевски. Мото на овие избори за ВМРО-ДПМНЕ ќе биде слоганот „Нова ера“.

Шестите локални избори во Македонија се закажани за 15 октомври, а ќе се спроведуваат на 3.480 избирачки места во 80 општини и во Градот Скопје. Изборната кампања ќе почне на 25 септември на полноќ и ќе заврши на 13 октомври. Вториот круг од изборите е закажан две недели подоцна, на 29 октомври.

Изборната кампања за вториот круг завршува на 27 октомври.

 

 

 

25.09.2017 - 13:51

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа